Par Rīgu, tēva “ēnu” un informācijas tehnoloģijām
23.08.2020
Agris Ameriks kandidē Rīgas domes vēlēšanās no 3. saraksta – partijas “Gods kalpot Rīgai”. Kāpēc tas ir vajadzīgs veiksmīgam uzņēmējam un trīs bērnu tēvam? Ko viņš var paveikt Rīgas labā, ko nespēs citi? Uz jautājumiem atbild Agris Ameriks.
Agris Ameriks kandidē Rīgas domes vēlēšanās no 3. saraksta – partijas “Gods kalpot Rīgai”. Kāpēc tas ir vajadzīgs veiksmīgam uzņēmējam un trīs bērnu tēvam? Ko viņš var paveikt Rīgas labā, ko nespēs citi? Uz jautājumiem atbild Agris Ameriks.
– Agri, Jūs esat pazīstama politiķa Andra Amerika dēls. Cik lielā mērā tēvs ir ietekmējis Jūsu lēmumu piedalīties vēlēšanās?
– Es nestartēju vēlēšanās kā sava tēva “ēna”. Nekādā gadījumā es nevēlos, lai viņa vārds kļūtu man par caurlaidi politikas pasaulē. Tēvs jau otro gadu strādā Briselē, Eiropas līmenī, bet es un mana ģimene dzīvojam Rīgā. Mani bērni mācās Rīgas skolās, bet jaunākais bērns apmeklē Rīgas bērnudārzu.
Mēs esam pieauguši cilvēki, man ir sava dzīve, ko esmu pieradis veidot patstāvīgi.
Tēvam ir divi bērni, bet man ir trīs, tātad šajā ziņā esmu viņu apsteidzis. Joks…
Nav nejaušība, ka mans uzvārds partijas “Gods kalpot Rīgai” sarakstā ir pēdējais, ar numuru 63. Nevēlos, lai rīdziniekiem rastos kaut mazākas aizdomas, ka es kādā ziņā izmantoju savas radniecības saites.
Man ir svarīgi, lai rīdzinieki redzētu manī patstāvīgu personību, politiķi ar savu pozīciju un pieeju Rīgas problēmām, kas nāks pie varas pilsētā ne uz vienu dienu, bet gan uz ilgāku laiku.
– Vai tēva padoms, viņa viedoklis ir Jums svarīgs? Ko Jūs esat iemācījies no viņa?
– Protams, svarīgs. Es cienu tēvu kā politiķi, kas, no vienas puses, prot sasniegt savus mērķus, bet, no otras puses, spēj ieklausīties cilvēku viedokļos un rast saprātīgus kompromisa risinājumus vissarežģītākajās situācijās.
Galvenais, ko viņš man ir iemācījis, ir tas, ka katram cilvēkam daļu no sava brīvā laika un enerģijas ir jāvelta sabiedriskām lietām, jo mums nav vienalga, kā izskatās pilsēta, kurā mēs dzīvojam, un vai ir droši atrasties tās ielās.
Es jau biju ievēlēts par Rīgas domes deputātu 2013.gadā un četru gadu laikā skaidri sapratu, ka darbs pilsētas labā ir svarīgs un dod gandarījuma sajūtu, ka neesi stāvējis malā, bet esi palīdzējis pilsētai attīstīties.
Es, protams, zinu ka nav vienkārši savienot deputāta pienākumus ar darbu un ģimenes dzīvi un zinu, ka tas prasa zināmu piepūli, tomēr mans lēmums kandidēt vēlēšanās ir apzināts un izsvērts. Varu apgalvot, ka gadījumā, ja rīdzinieki man izteiks savu uzticību un nobalsos par mani, es atbildīgi pildīšu savus pienākumus Rīgas domē.
– Jūs noteikti, vadoties pēc savas pieredzes, esat pārliecinājies, ka atpazīstamībai ir arī negatīvā puse, jo politika nav iedomājama bez skandāliem, un publicitāte ne vienmēr iepriecina …
– Cilvēki nekad nedomās vienādi un vienādi neuztvers notikumus. Jo pazīstamāks ir tavs uzvārds, jo vairāk cilvēku tevi atbalsta, bet tajā pašā laikā ir vairāk arī to, kas pret tevi ir noskaņoti izteikti negatīvi. Daži pat nekad nav redzējuši mani dzīvē, bet tas neliedz viņiem izteikt savu viedokli par mani. Es to zinu no savas iepriekšējās deputāta pieredzes un esmu tam gatavs.
– Kādu Jūs redzat savu vietu Rīgas domē? Ko Jūs varat sniegt pilsētai kā deputāts?
– Esmu speciālists informācijas tehnoloģiju jomā, un mūsdienās tā ir viena no perspektīvākajām nozarēm, jo mūsdienās cilvēki arvien vairāk izmanto datorus, dažādas mobilās iekārtas, un tie kļūst arvien daudzveidīgāki.
Pēkšņi planētu skārusī Covid-19 pandēmija lika cilvēkiem radikāli mainīt dzīvesveidu, un pieprasījums pēc informācijas tehnoloģijām ievērojami pieauga. Pilsētai ir jātiek līdzi mūsdienu informācijas tehnoloģijas attīstībā, jo tas var palīdzēt cilvēkiem justies droši, kā arī dod iespēju valsts un pašvaldību iestādēm būt daudz pieejamākām. Jāpanāk, lai internets būtu pieejams visiem, jāpaplašina iespējas izmantot dažādu pašvaldībā pieejamo informāciju, kā atvērtos datus, lai tiktu pieņemti vairāk datos balstīti lēmumi.
Tomēr informācijas tehnoloģiju speciālists ir sarežģīta profesija. Lai kļūtu par profesionāli, nav pietiekami tikai palasīt grāmatas un noklausīties lekciju kursu, ir nepieciešama praktiskā pieredze šajā nozarē. Es nodarbojos ar IT jau daudzus gadus, un šāda pieredze man ir. Starp daudziem citiem projektiem, esmu izstrādājis arī Rīgas brīvostas iekšējo informācijas sistēmu, kas man paver plašāku redzējumu, kā mijiedarbojas osta ar pilsētu.
Kā Rīgas domes deputāts esmu apguvis pašvaldības darbu no iekšpuses un labi saprotu, kurās jomās ir nepieciešama mūsdienu tehnoloģiju izmantošana, kādas problēmas tās var palīdzēt atrisināt, lai pilsētas saimniecība kļūtu efektīvāka un iedzīvotājiem pieejamāka.
Manuprāt starp visiem sarakstiem nav līdzīgu šīs jomas speciālistu, tātad izpildīt un organizēt šo darbu man būs vienkāršāk nekā citiem.
– Kāpēc Jūs esat izvēlējies partiju “Gods kalpot Rīgai”?
– Es ne tikai esmu izvēlējies šo partiju, bet arī piedalījies tās radīšanā! Kopā ar tēvu mēs kļuvām par šīs partijas dibinātājiem 2012.gada martā, līdz ar ko jau vairāk nekā astoņus gadus aktīvi piedalos tās darbībā.
Es ļoti uzticos partijas “Gods kalpot Rīgai” komandai, jo tajā ir apvienojušies cilvēki, kuriem var uzticēties un uz kuriem var paļauties. Svarīgi ir arī tas, ka visi viņi ir arī savas nozares profesionāļi. Man patīk, ka viņi nedala cilvēkus pēc tautības, nodarbojas ne tik daudz ar politiku, cik ar praktiskām saimnieciskām lietām. Gadu gaitā, kad mūsu partija kopā ar “Saskaņu” bija pie varas pilsētā, Rīga ir mainījusies uz labo pusi. To neapstrīd pat mūsu oponenti, un mums ir daudz nākotnes plānu.
– Jūs bieži var sastapt, braucot ar kravas velosipēdu. Jūs dodat priekšroku divriteņa transportam?
– Jā, es pilsētā maz lietoju automašīnu. Braucu uz darbu ar divriteni, bērnus arī vedu uz skolu un dārziņu. Tas no vienas puses, protams, uzlabo gaisu pilsētā, bet no otras puses – vērtīgi paša cilvēka veselībai. Fiziskā slodze vēl nevienam nav kaitējusi, sevišķi ja daudz laika pavada pie datora. Arī par stāvvietu pilsētā nav jāmaksā.
– Tas nozīmē, ka, kļūstot par deputātu, Jūs atbalstīsiet veloceliņu izbūvi?
Protams.
– Jūs esat dzimis, mācījies un strādājat Rīgā. Kurš pilsētas stūrītis Jums šķiet vistuvākais un vismīļākais?
– Es mīlu un pazīstu visu Rīgu – gan Bolderāju, gan Pļavniekus un Purviemu, gan centru – un sajūtu sevi kā daļu no šīs lieliskās pilsētas.
Man zināma ir arī Rīgas brīvosta, kas aizņem vienu sesto daļu no Rīgas teritorijas. Tas ir sarežģīts mehānisms, kas pārsteidz ar savu vērienu, un manuprāt ir svarīgi, lai pilsēta un osta atrastu veselīgu mijiedarību. Nav labākas pilsētas par Rīgu! Es vēlos, lai tā plauktu un kļūtu arvien ērtāka, un lai mani bērni to mīlētu un dzīvotu tajā.